TANIEJ❗

Niższe ceny biletów tylko do 20.03 godz. 12:00. 💰  

Organizator:

50 urodziny Tarpana na stoisku Muzeum w Szreniawie

Podziel się

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie w tym roku będzie promować na swoim stosiku na Targach Auto Nostalgia w Warszawie ważny jubileusz.

Głównym bohaterem stoiska będzie samochód Tarpan 233 z 1973 roku, równolatek Jubileuszu 50-lecia Tarpana. Został on wyprodukowany jako przedostatni z partii 250 sztuk serii przedprodukcyjnej. Prawdopodobnie jest jedynym zachowanym samochodem z tej serii.

Auto ma cechy, które nie występowały w późniejszych Tarpanach: dolnozaworowy silnik M-20, czy znaczek ZSR „Polmo”. Charakterystyczne są pofalowane blachy nadwozia. Przede wszystkim jednak brakuje jakichkolwiek napisów świadczących o tym jakiej marki jest to samochód. Nazwa auta pojawia się jedynie na… tabliczce znamionowej.

Nie mniej ciekawe jest to, że tabliczka głosi, iż producentem auta była Fabryka Samochodów Rolniczych im. Bieruta w Lublinie, Zakład Samochodów Rolniczych w Poznaniu. Takie to były czasy, a poznański Zakład Samochodów Rolniczych stał się Fabryką dopiero w 1975 roku.

Pieczołowicie odrestaurowanemu najstarszemu Tarpanowi będzie towarzyszył najmłodszy Tarpan ze zbiorów naszego Muzeum Tarpana, także zachwycająco odnowiony model 237D z 1991 roku. Na targowym stoisku podczas Auto Nostalgii gospodarze spodziewają się wielu znakomitych gości.