Organizator:

Więcej żółtych tablic na drogach

Podziel się

Kiedyś żółta tablica rejestracyjna w Polsce mogła oznaczać tylko jedno - że to pojazd zabytkowy. Jednak od czerwca tło w tym kolorze będzie przysługiwać jeszcze innym samochodom.

Już wkrótce na polskich drogach zobaczymy samochody o jeszcze bardziej wyrazistych tablicach rejestracyjnych. Po zielonych tablicach, które są przeznaczone dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem, pojawią się teraz nowe blachy w czerwono-żółtym zestawieniu kolorystycznym. Te zmiany mają wejść w życie już od 1 czerwca bieżącego roku.

Żółte blachy już nie tylko dla klasyków

Polskie tablice rejestracyjne stają się coraz bardziej kolorowe, a najnowszym dodatkiem do palety barw będą tablice tymczasowe z czerwonym numerem rejestracyjnym na żółtym tle. To nietypowe połączenie barw pojawi się na tablicach rejestracyjnych wydawanych dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Zmiana ta wynika z projektu rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Nowy rodzaj tablic tymczasowych, zgodnie z § 27.9 tego projektu, będzie prezentował numer rejestracyjny w barwie czerwonej na żółtym tle.

To istotne uzupełnienie przepisów dotyczących czasowej rejestracji pojazdów przeznaczonych do zawodów sportowych. Samochody te, w czasie trwania rajdu na przykład, muszą legalnie poruszać się po drogach publicznych. Projekt nowych tablic rejestracyjnych dostosowuje przepisy do specyfiki tego typu pojazdów.

Należy podkreślić, że wprowadzenie drugiego rodzaju tymczasowych tablic rejestracyjnych jest rezultatem ustawy podpisanej pod koniec sierpnia 2023 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. W ramach tych przepisów wprowadzono pojęcie "samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych". Pojazdy te będą zwolnione ze standardowych badań technicznych, a ich wyróżnikiem będą właśnie kolorowe tablice rejestracyjne.

Kiedyś i takie tablice pojawią się na targach!

Dla miłośników klasycznej motoryzacji, zwłaszcza tych zainteresowanych pojazdami przeznaczonymi do zawodów sportowych, to z pewnością fascynująca zmiana. Nowe tablice nie tylko wprowadzają odświeżenie kolorystyczne na polskich drogach, ale także ułatwiają identyfikację samochodów uczestniczących w wyścigach czy rajdach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej nowości, śledź naszą stronę internetową autonostalgia.pl, gdzie znajdziesz najświeższe informacje ze świata klasycznej motoryzacji. A już 20-21 kwietnia 2024 roku serdecznie zapraszamy na nasze najstarsze w Polsce targi pojazdów zabytkowych, które odbędą się na terenie EXPO XXI w Warszawie. To doskonała okazja nie tylko do zobaczenia klasycznych samochodów, ale także do ich zakupu. Do zobaczenia na targach Auto Nostalgia!

 

Auto Nostalgia Warszawa